Otvaraju se ponude za 12 zrakoplova, prvi se oglasili Šveđani, pogledajte što nude Hrvatskoj…

Otvaraju se ponude za 12 zrakoplova, prvi se oglasili Šveđani, pogledajte što nude Hrvatskoj…

Danas će se znati tko Hrvatskoj želi prodati 12 borbenih aviona. Tijekom današnjeg dana u Ministarstvu obrane bit će otvorene ponude, a predstavnici ponuditelja će ih članovima Vladina Povjerenstva ukratko prezentirati, piše Jutarnji list

Kao što je poznato, zahtjev za nove avione Hrvatska je uputila Sjedinjenim Američkim Državama i Švedskoj, dok su za rabljene avione zahtjevi upućeni u Norvešku, Dansku, Francusku, Grčku, Izrael i Italiju.

Nakon predaje ponuda Vladino Povjerenstvo će u sljedeća tri mjeseca analizirati ponude, a konačna preporuka Vladi bi mogla biti dana u siječnju sljedeće godine. Kao što je u više navrata kazao supredsjedatelj Povjerenstva admiral Robert Hranj, Vladi će biti dan stručni prijedlog za rabljeni i novi avion, a onda je na Vladi da donese konačnu odluku na osnovu političkih i financijskih parametara.

Prema dostupnim informacijama, na razini Vlade nije određeno koliko je država spremna izdvojiti novca za nabavku aviona nego će se čekati ponude i potom odlučiti. No, odlučeno je kako se nabavka aviona neće financirati iz proračuna Ministarstva obrane već iz posebne stavke Ministarstva financija, odnosno iz državnog proračuna. To je logično rješenje jer proračun MORH-a ne bi mogao podnijeti taj izdatak.

Naši sugovornici tvrde kako se model pregovora i odlučivanja nije promijenio od prošlog natječaja te da je i nadalje važeći model pregovora vlada s vladom. Dakle, iza ponude izrijekom mora stajati vlada određene države i garantirati za nju, što znači da nikakve privatne ponude neće biti prihvaćene.

U ovom trenutku nitko ne može garantirati da će u konačnici i ovaj natječaj biti uspješno priveden kraju. No ako se to i dogodi put, do isporuke aviona i njihovog uvođenja u Hrvatsko ratno zrakoplovstvo je jako dug. Bez obzira na to hoće li biti odabrani novi ili polovni avioni trebat će prilagoditi infrastrukturu na aerodromu Pleso te obučiti pilote i tehničare, a tek će se iz ponuda vidjeti u kojem razdoblju pojedine zemlje mogu isporučiti letjelice.

Ratno zrakoplovstvo raspolaže s osam aviona MiG-21 kojima resursi ističu 2023. i 2024. nakon čega više ne smiju letjeti, i do tada moraju stići novi avioni kako bi Hrvatska izbjegla mogućnost da nadzor svog zračnog prostora prepusti nekoj članici NATO-a.

Švedska ponudila Gripene Hrvatskoj

Švedska agencija za opremanje obrambenog sektora (FMV) danas je predala ponudu Republici Hrvatskoj za 12 potpuno novih višenamjenskih borbenih zrakoplova Gripen C/D, priopćeno je danas.

Predstavnici Švedske agencije za opremanje obrambenog sektora (FMV), državne agencije pri Ministarstvu obrane Kraljevine Švedske, i predstavnici Veleposlanstva Kraljevine Švedske u Republici Hrvatskoj, zajedno su predali ponudu švedske Vlade za nabavu 12 novih Gripena C/D Međuresornom povjerenstvu za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Uz ponudu, Saab je priložio i poseban paket strateške suradnje koji će dodatno ojačati hrvatsku obrambenu industriju te doprinijeti sigurnosti svih građana Republike Hrvatske kroz dugoročno partnerstvo sa strateškim sektorima.

“Švedska i Saab nude cjelovito te dugoročno rješenje za hrvatsku domovinsku sigurnost koje će osigurati zaštitu svih građana i granica Republike Hrvatske u nadolazećim desetljećima. Ako Hrvatska odabere Gripen, Saab je spreman prenijeti svo raspoloživo znanje i tehnologiju te uspostaviti regionalni zrakoplovni centar u Hrvatskoj. Time bi se razvila dugoročna suradnja s lokalnom obrambenom industrijom, ali i akademskom zajednicom, što bi u konačnici rezultiralo otvaranjem i do 500 novih visokotehnoloških radnih mjesta” naglasio je Jonas Hjelm, stariji potpredsjednik i voditelj poslovnog područja aeronautike u Saabu.

Gripen C/D je moderan i dokazan višenamjenski borbeni zrakoplov koji koristi najnoviju tehnologiju te raspolaže širokim spektrom djelovanja koji uključuje djelovanja u zraku, na tlu te izviđačke misije. Zrakoplov je u borbenom sastavu zračnih snaga Švedske, Mađarske, Češke, Južnoafričke Republike i Tajlanda. Gripen borbeni avioni u sastavu čeških i mađarskih zračnih snaga redovito sudjeluju u NATO operacijama i vježbama te na taj način dokazuju svoju punu interoperabilnost s NATO savezom. Piše Jutarnji list

Stalni razvoj svojih sustava i oružja koje može koristiti, Gripenu C/D osiguravaju desetljeća potpune operabilnosti, što mu daje izravnu prednost u odnosu na konkurentske višenamjenske borbene zrakoplove, dodaje se u priopćenju.

Banožić: Predsjednik će biti informiran

Ponude za kupovinu borbenih aviona komentirao je za HRT ministar obrane Mario Banožić.

– Ponude se primaju danas od 9 sati, posljednje će stići oko 11.30, a poslije ćemo iz Ministarstva poslati jedno kratko priopćenje za javnost. Nećete doznati točne specifikacije jer imate ponude koje moraju proći proces validacije i valorizacije, a koji će trajati oko tri mjeseca. Vjerujem da ćemo do kraja godine imati spremno za Vladu, rekao je Banožić i dodao da su zatražene i inicijalne ponude od SAD-a za nabavku F-16, od Švedske za nabavku Gripena, a postoje i ponude za rabljene avione: Eurofighter – Italija i Rafale – Francuska. 

– Tu su i rabljeni F-16 vezano uz Norvešku, Grčku i Izrael. Očekujem da će se svi javiti. Potom će međuresorno povjerenstvo obaviti proces validacije i evaluacije, rekao je Banožić.

Kupuje se ukupno 12 zrakoplova, a o ponudama ovisi koliko će Hrvatska izdvojiti za te zrakoplove. O zrakoplovima će odlučivati Povjerenstvo, no u njemu neće sjediti nitko iz Ureda Predsjednika, dodao je Banožić za HRT.

– Osobno mi je jako žao, ovo je važno za RH za naše nebo i zračni prostor. Volio bih da to bude naša zajednička odluka. Predsjednik će biti informiran, onime što međuresorno povjerenstvo spremi u određenom trenutku, dodao je., piše Krešimir Žabec Jutarnji list