Vukovarski Županijski sud potvrdio presudu Suda u Sisku: Erste banka mora potrošaču vratiti 100.000 kn i platiti još 13.000 kn sudskih troškova…

Vukovarski Županijski sud potvrdio presudu Suda u Sisku: Erste banka mora potrošaču vratiti 100.000 kn i platiti još 13.000 kn sudskih troškova…

Vukovarski Županijski sud potvrdio je 4. studenoga 2020. pravomoćnost presude Općinskoga suda u Sisku kojom je dosuđeno vraćanje preplaćenih iznosa kamata i preplaćenog tečaja CHF protiv Erste banke, protiv upravo one banke koja je bila kreator kredita u francima u Hrvatskoj, izvijestili su iz udruge Franak. Piše Slobodna Dalmacija

Presudu sutkinje Andreje Vasiljević iz Siska, potvrdio je sudac Županijskog suda u Vukovaru, Krešimir Biljan. Zastupnica tužitelja bila je odvjetnica Vlasta Joksimović iz Siska.

Dosuđeno je ukupno 49.000 kuna preplaćenih anuiteta, a zajedno sa zateznim kamatama bit će to oko 100.000 kuna za isplatu potrošaču tužitelju. Erste banka mora platiti i 13.000 kuna sudskih troškova.

Ukratko, obrazloženja iz presude bila su sljedeća:

1. Kolektivnom presudom utvrđena je ništetnost promjenjive kamatne stope i valutne klauzule CHF, što je primjenjivo na konkretni predmet.

2. Revizijom Rev-2868/18 utvrđeno je da i nakon konverzije potrošači imaju pravni interes utvrđivati deklaratornu ništetnost te kondemnatorne tužbene zahtjeve za isplatu na temelju ništetnosti.

3. Konvertirana glavnica nakon konverzije i dalje je veća za 15.000 kuna od glavnice po početnome otplatnom planu, pa niti u tome dijelu nije uspostavljena ravnoteža.

4. Činjenica o valjanosti aneksa ugovora ne predstavlja procesnu smetnju za konkretni sudski postupak.

5. Aneks ne sadrži niti jednu odredbu o odricanju potrošača od tužbe, pa stoga niti u tome smislu nema prepreka za vođenje postupka.

6. Intencija zakona i zakonodavca u konverziji bila je socijalna ravnoteža dužnika iz CHF kredita s dužnicima iz euro kredita, ali time nije otpalo pravo potrošača sa CHF kreditima na puno obeštećenje.

7. Izmjenom valute u ugovoru, taj je ugovor i dalje izvorno ostao ugovor s ništetnom valutnom klauzulom CHF.

8. Financijskim vještačenjem utvrđeno je da potrošač konverzijom nije u potpunosti obeštećen, i da mu pripada iznos koji mu je dosuđen.

– Do odluke Suda EU po pitanju obeštećenja za konvertirane kredite svakako možemo očekivati još poneku pozitivnu i negativnu presudu, ali bi svakako bilo jako dobro da svi oni suci koji nisu sigurni o čemu se tu radi i kako funkcionira pravo EU, prekinu svoje postupke do odluke Suda EU. Sucima kao što su Krešimir Biljan i Andrea Vasiljević, nikakve preporuke nisu potrebne, oni su duboko u temi, i sve im je potpuno jasno! – poručuju iz udruge Franak.