VIDEO/SNV:Godišnji izvještaj govora mržnje i nasilja prema Srbima; Pupovac napao Thompsona, govorio i o Milanoviću, zvijezdi petokraki…

VIDEO/SNV:Godišnji izvještaj govora mržnje i nasilja prema Srbima; Pupovac napao Thompsona, govorio i o Milanoviću, zvijezdi petokraki…

SNV predstavlja Godišnji izvještaj pojava govora mržnje i nasilja prema Srbima za 2020. godinu, na predstavljanju su autor Tihomir Ponoš i predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, te docent na Katedri za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Aleksandar Maršavelski.

Historijski revizionizam, govor mržnje i nasilje prema Srbima u 2020.

Nastavljamo sa istraživanjima historijskog revizionizma, govora mržnje i nasilja prema Srbima koja objavljujemo u biltenima. Promociju prošlogodišnjeg istraživanja održali smo u prostorijama Arhiva Srba u Hrvatskoj u društvu Aleksandra Maršavelskog, Milorada Pupovca i Tihomira Ponoša.

Posted by Srpsko narodno vijeće on Tuesday, April 13, 2021

Milorad Pupovac je komentirao zakonodavni okvir za sankcioniranje govora mržnje. ”Problem je što se odredbe ponekad nesustavno i neujednačeno mijenjaju. Ujednačena sudska praksa je problem jer jedan sud osuđuje uzvik ”Za dom spremni”, a drugi ne”, kaže i dodaje da se tako ”Hrvatsku na neki način drži za taoca”.

Pupovac kaže da drugi problem leži i u Kaznenom zakonu koji predviđa kazne za vrijeđanje žrtava holokausta. ”Osim toga da će se optužene kazniti s do tri godine zatvora, nema nikakve druge specifikacije. Kod nas je normalizirano stanje negativizma prema narodima koji su stradali kao žrtve u Drugom svjetskom ratu”, smatra.

”Kod nas mnogi smatraju da patriotizam znači mrziti drugoga, a ne poštivati Ustav koji svima jamči jednakost”, zaključio je.

Pita se kako je moguće da se u školi pojavi materijal koji navodi da je Ante Starčević Srbe nazivao pasminom. ”Pasmina se koristi za životinje. To je klasičan primjer govora mržnje u povijesti. Odgoj je u toleranciji, a ne u predrasudama”, poručuje Pupovac.

Kada je riječ o govoru mržnje prema Srbima i kršenju Ustava, Pupovac je odgovorio novinarima koji su ga pitali misli li u tom kontekstu na predsjednika Republike Zorana Milanovića.

”Ja sam kategorizirao tri vrste govora – jezična nekultura, jezična netolerancija i govor mržnje. Gdje točno spada njegov govor, to bi trebali analizirati. Ali je točno da spada u jedno od ova tri. Posebno je zabrinjavajuće da javne osobe sve češće govore vrlo privatnim jezikom. Ono što je dopušteno u komentarima na forumima, gdje se često govori privatnim jezikom, a jedan od oblika privatnih jezika jest govor mržnje i govor netolerancije”, kaže.

Dodao je da ulazimo u vrijeme u kojemu se sve u društvu komentira govorom mržnje. ”Kada predsjednik Republike počne govoriti tim jezikom (privatnim jezikom, op.a.), onda to postaje problem. Kada bilo tko u Saboru počne govoriti privatnim jezikom, to je problem”, govori Pupovac.

Tihomir Ponoš je pojasnio da se ovom biltenu o govoru mržnje Milanović spominje za 2020. godinu, i to – u pozitivnom smislu, odnosno kada se govori o njegovoj regulaciji zakonskog okvira za uzvik ”Za dom spremni”.

Ponoš je istaknuo i da posebno brine nasilje u Vukovaru koje se na tom području bilježi tijekom cijele godine, a podsjetio je i na navijačke sukobe. ”Takvi sukobi često završavaju na etničkoj pripadnosti. Zabilježeni su i napadi na djecu”, rekao je. Dodao je da su govoru mržnje često izloženi i politički predstavnici Srba u Hrvatskoj, prenosi dnevnik.hr.