“eKomunikacija u hrvatskom pravosuđu koristi, izazovi i budući razvoj”

“eKomunikacija u hrvatskom pravosuđu koristi, izazovi i budući razvoj”

U okviru provedbe projekta “Podrška implementaciji eKomunikacije” u ponedjeljak, 26. travnja, održana je online konferencija pod nazivom  “eKomunikacija u hrvatskom pravosuđu: koristi, izazovi i budući razvoj”.  

Na konferenciji su ispred Ministarstva pravosuđa i uprave sudjelovali državni tajnik mr.sc. Josip Salapić, ravnateljica Uprave za građansko, trgovačko i upravno pravo Mirela Fučkar, načelnik Samostalnog sektora za digitalizaciju pravosuđa i javne uprave Zoran Luša, voditelj Službe za razvoj elektroničkih usluga Silvije Šeremet te voditelj Službe za opće propise građanskog procesnog i trgovačkog prava Damjan Saradžić. Također, prisutni su bili Sebastien Renaud ispred Europske komisije, glavni direktor Opće uprave za ljudska prava i vladavinu prava Vijeća Europe Christos Giakoumopoulos, predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske Đuro Sessa, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak, te ostali dužnosnici i službenici pravosudnog sustava koji su uključeni u proces eKomunikacije.

Govornici Ministarstva pravosuđa i uprave istaknuli su kako su u posljednjih 15 godina napravljene reforme koje su doprinijele povećanju efikasnosti, nepristranosti, transparentnosti pravosuđa, ali i podizanju kvalitete i pristupa pravosuđu. Svaku od tih reformi pratile su zakonodavne izmjene, novi organizacijski pristup i digitalizacija procesa. Kao primjer istaknut je Sustav za upravljanje sudskim predmetima eSpis koji je doživio brojne promjene te je kontinuirano nadograđivan novim modulima i mogućnostima: ePošta, eDostava, ePredmet, eOglasna ploča, sustav izdavanja uvjerenja da se ne vodi kazneni postupak te eKomunikacija.

Jedna od najvažnijih aktivnosti u digitalizaciji pravosuđa, u posljednje dvije godine, je uvođenje sustava eKomunikacije na sudove Republike Hrvatske te se trenutno koristi na trgovačkim, županijskim, općinskim sudovima, na Visokom trgovačkom sudu i Vrhovnom sudu, u građanskoj grani suđenja, a planira i uključivanje upravnih sudova (četiri upravna suda i Visoki upravni sud).

Posljednjim izmjena Zakona o parničnom postupku uvedena je obvezna primjena eKomunikacije za državna tijela, državno odvjetništvo, odvjetnike, javne bilježnike, sudske vještake, sudske procjenitelje, sudske tumače, stečajne upravitelje, povjerenike te pravne osobe. Građanima, odnosno fizičkim osobama ostavljena je mogućnost, ne i obveza, podnošenja podnesaka u elektroničkom obliku. Više na LINKU

DEMOS MEDIA