S vremena na vrijeme trebali bismo se podsjetiti na ono dobro što u životu imamo

S vremena na vrijeme trebali bismo se podsjetiti na ono dobro što u životu imamo

PROF. DR. SC. DUBRAVKA MILJKOVIĆ UČITELJSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU . Odličan prilog i intervju donosi GLAS SLAVONIJE.

Optimizam je samo jedan od elemenata onoga što se danas naziva psihološkim kapitalom neke zajednice. Iako se o optimizmu najviše priča i uobičajeno se smatra vrlo poželjnom osobinom, na svim razinama, novija istraživanja pokazuju da optimizam može biti i štetan – kaže prof. dr. sc. Dubravka Miljković s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te dodaje: – Naime, previše optimizma može dovesti do toga da osoba, ali i zajednica, zanemari ono što je ugrožava (evo, možemo početi od virusa) dok ne bude prekasno ili da precijeni svoje sposobnosti suočavanja s nekom teškom ili opasnom situacijom. To vam je vjerovanje tipa: Meni (nama) se to ne može dogoditi, pa onda, naravno, zanemarimo konkretni plan za slučaj da se to ipak dogodi. Pretjerani optimizam u podlozi je mnogih rizičnih ponašanja – od prebrze vožnje do zanemarivanja simptoma bolesti. Obično se misli kako optimisti duže žive, ali pesimisti za svaku sitnicu trče liječniku pa si vi sad mislite…

Osim optimizma, psihološki kapital čine i nada, samoefikasnost i psihološka otpornost – znači i pojedinca i zajednice. Nada je pojam vrlo usko povezan s optimizmom. Više pročitajte na LINKU.

DEMOS MEDIA