Djeca bježe od kuće zbog ljubavi ili problema u školi

Djeca bježe od kuće zbog ljubavi ili problema u školi

Javlja GLAS SLAVONIJE U povodu obilježavanja Međunarodnog dana nestale djece kod dječjeg igrališta na Gornjodravskoj obali predstavnici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i raseljene osobe iz Ukrajine koji se nalaze u Osijeku okupljanjem i puštanjem u zrak žutih i plavih balona simbolično su skrenuli pozornost na važnost pravovremenog reagiranja prilikom nestanka djece.

Šokantan je podatak kako je od početka ruske invazije na Ukrajinu u toj zemlji zabilježeno više od 2100 nestanaka, 234 smrtna slučaja i 2400 ozljeda djece.

– Puštanjem balona htjeli smo izraziti nadu da će nestala djeca što prije biti pronađena i sigurna – rekao je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, te pojasnio kakva je procedura prilikom nestanka djece.

– Za područje cijelog EU-a postoji univerzalni broj 116-000 koji je dostupan 24 sata dnevno, a na njemu dežuraju i stručni suradnici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Sve pozive prosljeđujemo policiji koja kreće u potragu za djecom, a na nama je pružanje psihološke pomoći njihovim obiteljima, ali i djeci nakon što se vrate u obitelj ili ustanovu iz koje su otišla – pojasnio je Ramljak.

Među okupljenima u društvu svoje djevojčice bila je i gospođa Ljilja iz ukrajinskog grada Hersona, koja je pronašla utočište od ruske agresije ovdje u Osijeku.

– Danas je Međunarodni dan nestale djece, a kako je moj grad pretrpio ratne strahote te je okupiran, puno je nestale i ozlijeđene djece. O tome ne možemo šutjeti, jer bol je prevelika. Želimo da to čuje cijeli svijet i neka moli za našu djecu, da se što prije pronađu i spase. Također, želim vam zahvaliti što ste nas primili i što su naša djeca na sigurnom mjestu. Jako smo zahvalni i vama i Bogu što naša djeca mogu biti ovdje – rekla je okupljenim novinarima ova Ukrajinka.

Voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije MUP-a Sandra Veber istaknula je kako roditelji i skrbnici nestanak djece trebaju prijaviti što prije te iznijela podatke vezane za nestanke ukrajinske, ali i hrvatske djece.

– Što se prije jave, to su veći izgledi za pronalaženje djece. Kada je riječ o ukrajinskoj djeci, bilježimo podatak na razini EU-a da ih je nestalo 2100. Kada govorimo o nestancima u Republici Hrvatskoj, 2021. godine bilježimo 970 nestanaka maloljetnika, no tu bih navela kako je u pravilu riječ o maloljetnicima koji migriraju kroz Hrvatsku prema drugim zemljama. Riječ je o stranim državljanima, najčešće Afganistana, Turske, Kosova i drugih zemalja, a samo 4,1 posto nestale djece čine hrvatski državljani i oni se uglavnom pronađu. Trenutačno imamo devet evidentiranih nestanaka maloljetnika koji su naši državljani, a razlozi njihova nestanka najčešće su povezani s rizičnim ponašanjima kao što su bijeg od kuće zbog nesretne ljubavi, loših odnosa u obitelji i loše situacije u školi – rekla je Veber. I.Alilović

Vijest je na LINKU

DEMOS MEDIA